MARIHUANA

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

JAK SE MARIHUANA STALA DROGOU

Jak se konopí stalo drogou

 

Konopí začali na starém kontinentě potírat křesťané, neboť bylo spojeno s pohanskými náboženstvími. Domovinou moderní prohibice marihuany jsou však Spojené státy americké. Příčinou byly nejspíš obavy nově se vyvíjejícího "synteticko-chemického" průmyslu před konkurencí.

Průmyslová lobby vyvinula tlaky na přijetí zákonů stavících pěstování konopí mimo zákon pro jeho psychotropní účinky. V roce 1937 byla vyhlášena daň z marihuany, díky tomuto zákonu se pěstování stávalo stále méně atraktivním. Konopí pak bylo vytlačeno novými umělými a nylonovými vlákny firmy DuPont. Současně se rozmohlo pěstování bavlny.

Dvě desetiletí předtím řešili světoví politici otázku, zda konopí nebude jednou představovat stejný problém jako opium. Devatenáct zemí se zabývalo touto otázkou, osmnáct došlo k závěru, že konopí nepředstavuje žádné problémy. Jen Portugalsko oznámilo, že v kolonii Angola byly hlášeny případy nevraživosti po požití konopí. Přesto došlo během druhé opiové konference v roce 1925 k hlasování o otázce, zda má být konopná droga zahrnuta do ujednání. Sedm zemí hlasovalo proti, devět pro. Tím pádem bylo de jure konopí zakázáno jako omamný prostředek. Pro západní medicínu a farmacii zákaz neplatil, neboť použití pro medicínu a vědu bylo výslovně vyjmuto ze zákazu.

Nejvíce dnes na prohibici vydělávají mezinárodní mafie a překupníci, jejichž výdělek se počítá na miliardy dolarů ročně. Ale potenciál, které má konopí v sobě ukryto coby průmyslová plodina, je pohřben pod nánosy dogmatického tématu, že konopí je pouze droga.

V současnosti zní již slovo "prohibice" u konopí někomu příliš tvrdě. Ale informovanost našich dětí ve školách o využití konopí je stále velmi malá, jako by tu stále prohibice byla. Opět se strhává pozornost jen a jen na jednu část rostliny (marihuanu), ale její skutečný význam zůstává opět zahalen do informační mlhy nezájmu a nejistoty.

Prohibice konopí může představovat zemědělskou, průmyslovou a ekologickou katastrofu. Jaký trest zasluhuje tento zločin proti lidskosti?

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.